LENORA – ZKOLAUDOVÁNO. RECHLE PŘES VLTAVU V LENOŘE JSOU HOTOVÉ. | RECHLE LENORA

LENORA – ZKOLAUDOVÁNO. RECHLE PŘES VLTAVU V LENOŘE JSOU HOTOVÉ.
  • Koupaliště Kolinec
  • Sportovní areál Kolinec
  • Koupání Mlázovy
  • Koupaliště Kolinec
  • Koupaliště Kolinec
Koupaliště Kolinec1 Sportovní areál Kolinec2 Koupání Mlázovy3 Koupaliště Kolinec4 Koupaliště Kolinec5

Vydání pamětní zlaté mince


Pamětní zlatá mince 5000 Kč z cyklu Mosty České republiky
autor: Mgr. Art. Miroslav Hric Art.D.
ražba: Česká mincovna
Emitent: ČNB

průměr: 28 mm
hmotnost: 15,55 g
Ryzost zlata: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná
provedení proof emise: 11 300 ks 
provedení b.k.   emise: 2 600 ks 
emise: 28.5. 2013

Partnerské weby

Lenora – Zkolaudováno. Rechle přes Vltavu v Lenoře jsou hotové.

Deník – Prachaticko,  23. února 2015

 

Lenora – Zkolaudováno. Rechle přes Vltavu v Lenoře jsou hotové.

První zatěžkávací zkouškou ale rechle prošly už v polovině ledna, kdy velká voda zalila nejen okolní louku, ale dost dravě vypadala i pod opraveným historickým mostem u Lenory. Pilíře vydržely a pod mostem se žádné velké drama neodehrálo.

Samotná oprava technické památky začala vloni v červenci a nezůstal při ní, do slova a do písmene, kámen na kameni. Celá oprava vyšla na více než tři a půl milionu korun a obci se na ní podařilo získat dotaci. Starostka obce Jaroslava Krnáková je s opravou spokojená. „Firma měla skončit podle smlouvy k poslednímu lednovému dni.

Měli jsme obavy, zda firma svému závazku dostojí, ale počasí nám přálo a  všechny práce se podařilo zvládnout v termínu a to i navzdory tomu, že se jednalo o práce nad řekou a samotné rechle jsou pro techniku těžce přístupné,“ zhodnotila. Cena prací se ale, oproti původním plánům, o něco prodražila. „Bohužel se nám hodnota rekonstrukce navýší, protože dřevěná část, zejména mohutné trámy v podlaze mostu, jsou poškozeny více, než se očekávalo. Do chvíle, než byla ale stavba rozebrána, nedokázal nikdo míru poškození odhadovat,“ poznamenala starostka už v prosinci, kdy bylo jasné, že rechle jsou v horším stavu, než se zdálo.

Na svém místě rechle stojí už od konce devatenáctého století. Dříve sloužily k tomu, aby plavci mohli regulovat dřevo na řece Vltavě plavené do papíren ve Větřní nebo v Loučovicích. Po vytažení silných trámků zasunutých kolmo na lávku, které zadržovaly plavená polena, došlo pak k náhlému uvolnění nahromaděného dřeva a jeho další plavbě po toku. Rechle sloužily i jako sklad pro bidla, která sloužila k uvolňování splavovaných polen. Celý most spočívá na třech mohutných kamenných pilířích obdélníkového půdorysu. Na pravém břehu Vltavy je nutno vystoupat do konstrukce mostu řadou schodů. Původní prostor byl dříve uzavíratelný z obou stran dveřmi.

Rechle slouží už jen jako vyhledávaná turistická atrakce Lenory a jejího okolí.

Vzhledem ke své původní funkci je tato stavba cennou a ojedinělou technickou památkou historie plavení dřeva po Vltavě.

Charakteristická stavba se samozřejmě objevuje i na pohlednicích a chybět nemůže v žádném správném albu vodáků, kteří lenorské rechle nemohou minout. Pokud tedy své vodácké putování po horním toku Vltavy zahájí z nástupního místa nad Lenorou. A byť to k rechlím není daleko, většinou je to jejich první zastávka, pokud nenasednou do lodí přímo u nich.

Zatím poslední oprava mostu se uskutečnila v polovině osmdesátých let minulého století. Od té doby je na technické památce znát nejen působení času, ale i lidí. Bez rekonstrukce by této výjimečné technické památce hrozila do několika let zkáza. Mostu, který přestál bez úhony i všechny povodně uplynulých let.

Na samém začátku musela obec vyřešit financování, a to nejen samotné opravy památky.

„V první řadě jsme museli najít peníze na předprojektovou dokumentaci, s níž se začalo už v roce 2011. Pomohl nám v tom Jihočeský kraj, od kterého jsme na předprojektovou dokumentaci získali finanční podporu. Museli jsme ale nejprve zjistit, v jakém stavu vůbec rechle jsou. Až pak jsme mohli nechat zadat a vypracovat projektovou dokumentaci,“ vzpomíná Jaroslava Krnáková.

Česká národní banka dokonce most zařadila jako motiv pro jednu z vydávaných zlatých mincí. Medializace tak záměr opravy mostu zviditelnila. „Minimálně problém s opravou technické památky vešel více ve známost, následně byla vypsán dotační titul ROPem a naše žádost byla úspěšná,“ připomněla starostka.

Letos už se tak turisté projdou po zcela zrekonstruované technické památce, která k Lenoře neodmyslitelně patří.

 

 

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ